De Belgische triatleet Arnaud Binst verscheen afgelopen week in de Belgische en internationale media met een wel heel bizar verhaal dat hij in de problemen zou geweest zijn en gered zou geweest zijn door de Portugese marinier Paulo Goncalves bij de Xterra triatlon in Portugal. De marinier werd op social media toegejuicht als een echte held. De beelden bij de artikels in Het Laatste Nieuws en Het Nieuwsblad zagen er dan ook erg spectaculair uit, maar de waarheid ligt heel anders. Paulo Goncalves schoot effectief Arnaud Binst te hulp, omdat de Belgische triatleet last had… van krampen tijdens het lopen door een rivier-crossing! Wij spraken uitgebreid met Arnaud, die uiteindelijk 30ste werd in de Xterra Portugal, waar Tim Van Daele de beste Belg was op de tiende plaats.

In Het Laatste Nieuws hadden ze het over “Marinier redt Belgische atleet die in problemen komt bij cross-triatlon in Portugal” en ook in Het Nieuwsblad pakten ze uit met de opvallende titel “Marinier redt Belgische atleet die in problemen komt tijdens triatlon in Portugal.” Het enige probleem dat Arnaud Binst had, waren krampen tijdens het lopen bij een crossing door het frisse water van de rivier waar de triatleten doorheen moesten lopen. Arnaud deed in het Portugese Golega, ten noordoosten van Lissabon, mee aan de Xterra Portugal.

“Door het temperatuurverschil schoten mijn quadriceps volledig in kramp”

Wij contacteerden de Belgische triatleet en hij vertelt ons het volledige verhaal: “Het was tijdens de wedstrijd dat er een sectie was in het parcours waar je door het water van een rivier moest lopen, of beter gezegd: ploeteren. Het was zodanig warm tijdens het fietsen, tot wel 40 graden, dat ik al licht begon te verkrampen. Na 2 km op het loopparcours kwam de rivier corssing en met een temperatuur van 26 graden schoten mijn twee quadriceps volledig in kramp door het temperatuur verschil. Ik kon mezelf niet uit het water trekken, dus gelukkig was er een andere deelnemer (de Portugese triatleet Paulo Goncalves – redactie) om me te helpen. Daarna heb ik twee tot drie minuten moeten wachten tot mijn quadriceps niet meer krampten en zo kon ik de race vervolgen.”

Arnaud Binst liep uiteindelijk nog naar een mooie 30ste plaats bij zijn debuut in de cross-triatlon. “Over het algemeen ben ik tevreden over de wedstrijd, want het was mijn eerste keer in een Xterra cross-triatlon. Het zwemmen was al warm en ook het mountainbiken was zwaar. Het was een parcours met veel technische afdalingen maar ook technische beklimmingen en dit in een temperatuur van 40 graden, veel uitdagende single tracks, losse ondergrond en 4 aid stations met enkel water dat je zelf moest opvullen. Het parcours was wel prachtig. Het lopen was ook erg warm en ik was ook al helemaal ‘cooked’ van de race. En dus werd het lopen op karakter, zeker met de ‘fameuze’ krampen.”

“Gelukkig kon ik daarna doorgaan omdat ik in T2 voldoende had gegeten en gedronken. Dus ik wist na de krampen dat ik moest wachten tot mijn lichaam al dat voedsel had opgenomen. Uiteindelijk kon ik na 5 km lopen weer in mijn ritme komen maar dat was totaal niet volgens het plan. Ik heb toen mijn race plan moeten aanpassen naar proberen te finishen en niet meer zo hoog mogelijk finishen. Dat was mentaal even zwaar tijdens de race, maar ik kon mijn mind switchen en op auto pilot zetten,” aldus Arnaud Binst die verrast was dat hij op een wel heel bijzondere manier in het nieuws kwam. “Ik vind het jammer dat kranten zo’n roddelverhaal gewoon publiceren zonder het te checken, dus ik ben blij dat ik op deze manier het volledige verhaal kan doen,” aldus nog Arnaud.

Uitslag Xterra Portugal 2025