Zaterdag gaat het Europe Triathlon Cup seizoen van start met de klassieke kwarttriatlon van Quarteira in Portugal. De Belgische triatleten trekken met een erg grote delegatie naar Portugal. Wij spraken met topsportdirecteur Maarten De Wilde van Triatlon Vlaanderen over de bewuste keuze om zoveel Belgen te selecteren voor de Europe Triathlon seizoensopener. “Quarteira wordt een eerste grote waardemeter om te zien waar we staan met onze atleten,” legt Maarten uit, “zeker met de versterking van het startveld na de annulering van de WTCS triatlon van Abu Dhabi. Voor onze atleten wordt het stilaan tijd om je te gaan bewijzen als je nog volop voor LA 2028 wil gaan,” aldus Maarten.
“Kwarttriatlon liegt niet”
Het afvaardigen van een grote selectie triatleten, met daarbij flink wat beloften, kadert binnen de strategie van Maarten De Wilde en zijn franstalige tegenhanger Claire Michel om naast de elites ook de focus te behouden op de U23, maar ook met de U19 te werken aan verdere opvolging voor de Belgian Hammers. “Na de World Cup triatlon in Lanzarote was het duidelijk dat er nog werk aan de winkel is. Het moet beter,” vertelt Maarten. “Quarteira is een eerste echte waardemeter en ik hoop dat een aantal van onze atleten mee kunnen spelen voor een top-15 plaats. Het is bovendien goed om iedereen nog eens bij elkaar te hebben. Zo zien we Erwin Vanderplancke en Raf De Dobbelaere nog eens, dat is ook leuk.”
“We hebben gelukkig iedereen kunnen inschrijven die wou racen en dus hebben we een grote groep aan de start. Iedereen is in goeie doen, alleen Jolien Vermeylen is een beetje ziek geweest vorige week maar is helemaal hersteld en zou in dit veld voor de podiumplaatsen moeten kunnen meespelen. De omstandigheden zijn perfect. En een kwarttriatlon liegt niet, hé. In een sprinttriatlon wordt het zwemmen vaak wat uitgevlakt, zeker met wetsuit. In een kwarttriatlon komen de sterkere zwemmers zeker vooraan uit het water. En ook in het lopen kan je als sterkere lopen meer bereiken in de 10 km dan in de 5 km lopen in een sprinttriatlon. Sowieso wordt het stilaan tijd voor onze atleten om zich te bewijzen als ze nog vol voor de Olympische Spelen in LA 2028 willen gaan,” aldus Maarten.
Jolien Vermeylen blikvanger bij de vrouwen
Tweevoudig Europees kampioene Jolien Vermeylen behoort tot de topfavorietes in Quarteira. Ze is de hoogst gerankte atlete en start dus met nummer 1. Naast Jolien komen nog zes Belgische triatletes in actie
1 Jolien Vermeylen
17 Katrien Maes
21 Nele Dequae
23 Hannelore Willen
27 Rhune Vansteenkiste
32 Mit WittemansQuarteira i
35 Hasse Fleerackers
Geen Arnaud Mengal bij de mannen
Bij de mannen komen zowat alle Belgische toppers in actie. Alleen Arnaud Mengal, vorig jaar nog winnaar van de World Cup triatlon in Rome, bedankte voor Quarteira. Hij gaat in de tweede Europe Triathlon Cup in Monte Gordo in april van start. De gekwetste Cis Huyghe reisde ook niet af naar Quarteira, net zoals een zieke Balte Thijs. En zo komen er zaterdag zes Belgen aan de start:
22 Joris Basslé
31 Erwin Vanderplancke
39 Ibe Baelde
41 Raf De Dobbelaere
54 Jasper Devos
58 Jens Smolders
Top-8 levert selectie voor EK Juniores op
Zondag komen de juniores in actie en ook daar krijgen we veel Belgische atleten aan de start. “Bij de juniores leggen we vooral onze focus op de laatstejaars juniores, al hebben we met Clara Robert nog een jong Jeugd A-talent aan de start in Quarteira. Het doel is om zoveel mogelijk top-8 te halen, dat levert een rechtstreekse selectie op voor het EK. Nadien zijn er nog het BK Jeugdtriatlon in Zwevegem en de triatlon van Libramont als selectiemomenten,” aldus nog Maarten.
Bij de meisjes juniores komen 4 Belgische atletes aan de start:
3 Luca Vanderbruggen
17 Maxime Geentjens
23 Clara Robert
28 Marit De Meulenaere
De jongens junioren vormen overigens de grootste selectie, met maar liefst 9 Belgische triatleten:
7 Runar De Meulenaere
19 Jari Stappaerts
29 Anton Befayt
34 Mats Decoene
40 Tenzin Vanwijnsberghe
45 Rik Vereycken
49 Rube Claus
53 Gilles Vanhaelen
57 Benjamin Douglas
Races live te volgen
De vrouwen elites starten zaterdag om 14u45 Belgische tijd, in Quarteira is het dan 13u45. De mannen gaan om 16u30 plaatselijke tijd van start, bij ons is het dan 17u30. Je kan de wedstrijden live bekijken op Triathlonlive.tv of via de Youtube-pagina van de Portugese triatlonfederatie.
Zondag gaan de meisjes junioren van start om 10u30 Belgische tijd. De jongens junioren starten om 12 u. Hun races zijn live te bekijken op de Youtube pagina van de Portugese Triatlon Federatie.
Road To Marbella
Jogclub Podcast
- Review BTTLNS Inferno 2.0 wetsuit, meteen ook te testen bij wetsuit testdag Triathlon24
- 3athlon Praat #338 – Hoogleraar Jeroen Scheerder over populariteit van triathlon
- Youri Keulen zet laatste stappen richting debuut volledige Ironman over minder dan twee weken
- Ironman 70.3 Chattanooga: Jeremy MacLean vestigt naam met eerste grote zege ooit
- Rani Skrabanja derde bij in België populaire 111 Bilzen


















